Alternativna obdelava: Za vsebino romana Prišleki je Kovačič uporabil temo iz svojega resničnega življenja. Roman sestavljajo trije deli.
V  1. delu avtor predstavi selitev družine iz Basla v Švici, od koder so jih oblasti pregnale, ker njegov oče ni imel švicarskega državljanstva. Pripoved Prišlekov se začne  z odhodom družine  iz domačega Basla v neznano očetovo deželo, ki si jo je Bubi (tako kličejo Lojzeta domači) predstavljal kot "divjo Afriko, kjer bo imel svoj lasten avion". Prišleki so roman o usodi Kovačičeve družine, ki po prihodu v Kraljevino Jugoslavijo k očetovim sorodnikom v Ceglenico, naleti na odpor sorodnikov. Dodatna ovira je jezik, saj je slovensko govoril le oče, preostali člani družine pa so govorili švicarsko nemščino. Prav preskok iz nemškega v slovenski jezik je pisatelja in njegova dela bistveno oblikoval. Ko družina zapusti neprijazno sorodstvo na Dolenjskem, se znajde v še večji stiski. Selitev iz kmečkega okolja v Ljubljano jih sicer pripelje v njim bolj znano mestno življenje, a ker so popolnoma obubožani, neprestano živijo na robu propada. Kovačičev oče hoče sicer obnoviti krznarsko delavnico, ki jo je vodil v Švici, vendar pa so ožigosani kot "nemškutarji". Družina pa tudi  v času, ko se je približevala druga svetovna vojna, ni imela veliko možnosti za uspeh.
V 2. delu avtor predstavi vojni čas in okupacijo. Družina živi v Ljubljani v podnajemniškem stanovanju; živijo v veliki revščini, Lojze celo berači za preživetje, riše plakate in poskuša pomagati družini v vsakdanjem boju za preživetje. Ustanovijo zajčje podjetje, ker oče dobi nekaj denarja iz Švice, vendar ga vojna opustoši. Proti koncu vojne umre oče, skrb za družino prevzame Lojze. 
V 3. delu romana Kovačič prikaže življenje po vojni – od leta 1945-48. Družina trepeta pred prihodom partizanov. Lojze objavlja črtice v časopisih ter tako preživlja mater, sestro in nečakinjo Gizelo. Družino – razen Lojzeta – izženejo iz države, ker so Nemci. Lojze je sprejet v gimnazijo, nastani pa se tudi v dijaškem domu. Odide v delovno brigado v Bosno, ker pa je delo težko in se mu upira, so ga predčasno poslali domov, s tem pa je bil tudi odpuščen iz internata. Zaposli se pri Mladini, vendar službo po pol leta izgubi … Leta 1848 Lojze odide k vojakom, s tem pa se pripoved zaključi.