E-gradiva > Oprema za multimedijsko tehniko > Fotografija > Dodatna oprema > Studijska oprema

Prijava

Pri fotografiranju je najpomembnejša pravilna osvetlitev, zato večina studijske opreme služi le-tej funkciji.

Bliskavica spada med pomembnejšo dodatno opremo, saj dobavlja dodatno svetlobo, ki jo potrebujemo v slabših svetlobnih razmerah. Uporabljamo jih tudi za doseganje drugih učinkov kot je na primer osvetlitev določenega dela obraza.

Bliskavice se ločijo po vodilnem številu (kakšen domet svetlobe ima) ter po elektroniki v notranjosti ter tudi funkcijah.

Sistem studijskih bliskovk omogoča največ, kar si lahko fotograf želi od osvetlitvenega sistema. Vsestranskost in možnost popolnega nadzora zlahka zadovoljita vse potrebe glede osvetlitve motivov.

Vendar pa svetlobne enote nikoli ne uporabljamo brez dodatkov, s katerimi določimo značilnost njihovega svetlobnega učinka. Ti dodatki so npr.:

 

ANIMACIJA_STUD_OPREMA

 

Mnogi fotografi na svojih blogih in spletnih straneh prikazujejo, kako so imeli postavljeno fotografsko opremo, da so prišli do želene osvetlitve. Večina teh uporablja spletna orodja, imenovana »Svetlobni diagrami«.  

Na spodnji povezavi se poskusite poigrati z enim izmed najpopularnejših ponudnikov svetlobnih diagramov na spletu, Online Lightning Diagram Creatorjem: http://www.lightingdiagrams.com/Creator

 

Svetlobni diagram

Slika: Posnetek strani www.lightingdiagrams.com, kjer je na voljo spletni svetlobni diagram.

 

 


V prazna polja vstavite ustrezne besede.

Pri fotografiranju zunaj studia lahko na konec objektiva privijemo različne , s katerimi dosegamo posebne učinke kot je na primer zmanjšanje odseva ali poudarjanje barv. V slabših svetlobnih pogojih, kadar je potreben daljši čas osvetlitve, je priporočljiva uporaba . V studiih se običajno poskrbi za dovolj svetlobnih virov, ki zagotovijo pogoje in učinke, ki jih želimo doseči. Razen studijskih luči prostor osvetljuje še , ki je lahko pritrjena na fotoaparat ali ločena in se aktivira na daljavo ob pritisku na sprožilec.