E-gradiva > Oprema za multimedijsko tehniko > Zvok > Ozvočenje > Kako izberemo pravilno moč ozvočenja?

Prijava

Za doseganje boljše kakovosti zvočnikov nikoli ne obremenimo s polno močjo. Zvočnik naj pri največji obremenitvi deluje največ s polovico nazivne moči.

Veliki ojačevalci redko poškodujejo zvočnike, medtem ko jih manjši ob pretirani uporabi dokaj hitro. Ne velja pa, da ko priklopimo dvakrat močnejši ojačevalec, da dobimo tudi dvakrat glasnejši zvok (moč in glasnost sta v logaritmičnem razmerju).

 

 

 

 

 

Ob dvakrat močnejšem ojačevalcu pridobimo približno 3 dB, za dvojno glasnost pa potrebujemo dvig med 6 in 10 dB. Za 6 dB potrebujemo štirikratno moč, za 10 pa kar desetkratno. 

Moč ojačevalca

 

 

Na primer, če mora ojačevalec proizvajati moč 150 do 200 W za en kanal, potem vsak dvig akustične glasnosti za 10 dB porabi desetkrat toliko električne energije v watih. Tu so seveda tudi zvočniki in njihova postavitev v prostoru. Prostor namreč odbija zvok, kar doda zvočniku približno 4 dB. Ko se postavimo 1 meter stran od zvočnika, zvočniki pri moči 1 watta proizvedejo okoli 90 dB glasnosti (plus odboj). To se spremeni, če se postavimo dlje stran od zvočnika. Z dvojno razdaljo se glasnost zmanjša za 6 dB. 

Glasnost - oddaljenost

 

Tudi pri stereo načinu ni dosti drugače, saj dodatni zvočnik glasnost poveča samo za 3 dB.

Ni torej vse v moči ojačevalca, temveč tudi v sami postavitvi in številu zvočnikov, ki jih po potrebi dodajamo. Pomagamo pa si lahko tudi z različnimi orodji.

 

 


Ali je pri moči ozvočenja pomembna le moč ojačevalca?(Vpišite odgovor: »da« ali »ne«.)

Vir:  Jernej Repnik