Slovenščina > 4. letnik Prijava

napiši 1.   Profesorja zgodovine povprašaj o razmerah  pred 2. svetovno vojno, med njo in takoj po njej pri nas in v Evropi; kakšen je odnos družbe do ljudi različnih narodnosti v tem času … O tem lahko prebereš dodatno literaturo in pripraviš referat (glasba tega časa, razmere, gospodarstvo, razvoj, ljudje); posnemi kakšen film ali povprašaj stare starše, ali se spominjajo, kaj so jim pripovedovali njihovi straši o problematiki svoje mladosti … Film predstavi sošolcem, po spletu (npr. spletne strani, Facebook, MSN … ) pa s podatki o času na začetku 20. stoletja ozavesti tudi druge. 

 

2. V različne spletne iskalnike vnesi besedo »prišlek, prišleki«. Izdelaj tabelo in povej, kaj vse poimenuje iskana beseda. 

 

3. Podobno kot Kovačič predstavi dogodek iz svojega življenja. 

 

4. Razloži in potrdi tezo: Prišleki so modernistični roman.


5. Na različnih spletnih straneh najdeš veliko podatkov o Prišlekih (to so predvsem obravnave domačih branj, različni referati … ). Izberi tri različne vire in jih kritično ovrednoti. Pri tem upoštevaj vsebino, jezik, literarne značilnosti …


6. S sociološkega vidika razloži pomen besede »prišlek« v sodobnem času; najdi tudi sopomenke zanjo. Današnji pomen besede primerjaj s Kovačičevo predstavitvijo Prišlekov. Poišči podobnosti in razlike v pomenu besede. Svoje dokaze potrjuj z različnimi viri, dogodki, pričevanji posameznikov, filmi … (O tem pripravi referat in ga predstavi sošolcem.)


7. Kovačičeve pogovorne izraze zamenjaj s knjižnimi. S sošolci si razdelite delo in pripravite besede in besedne zveze za slovarček.


8. Prevedi tudi Kovačičeve nemške besede in povedi.


9. Na osnovi prvega odlomka besedila izdelaj natančen načrt mesta. Lahko se sprehodiš po Ljubljani in narišeš zemljevid Kovačičevega prvega srečanja z Ljubljano.


 

hiše

VIRI

 

pdf 

 

Prišleki menu

Pripovedovati, da, četudi obsedeno, ker ti obup sedi za vratom, disonantno, v sunkih, zasoplo, včasih, če je treba, neverjetno banalno ali sladkobno, samo da si ne dovoliš koncesij zase. Moja predstava je, da naj bi se literatura vrnila tja, kjer se je razvila: k pismu, dnevniku …

(Lojze Kovačič)

noga