Obrazci
<form method="..." enctype="... " action="...">
...
</form>
Primer najdete tukaj.
Strežnik s pomočjo načina pošiljanja “get” pridobi v url naslovu tudi vrednosti spremenljivk. V našem primeru: ime=Milan&priimek=Ojsteršek&poslji=Pošlji
Polja za vnos besedila in gesla
<input type="text" name="..." size="..." maxlength="..." value="...">
<input type="password" name="..." size="..." maxlength="..." value="...">
Primer najdete tukaj.
<textarea name="..." rows="..." cols="...">
...
</textarea>
Primer najdete tukaj.
Primer za vnos uporabniškega imena in gesla najdete na tej strani.
<input type=“radio" name="..." value="..." checked=“checked”>
Primer najdete tukaj.
<input type="checkbox" name="..." value="..." checked=“checked”>
Primer najdete tukaj.
<select name="..." size="...">
<option value="..." selected>...</option>
...
</select>
Primer1 najdete tukaj.
Primer2 najdete tukaj.
<select name="..." size="..." multiple ="multiple" >
<option value="..." selected>...</option>
...
</select>
Primer najdete na tej strani.
Primer najdete tukaj.
Strežnik s pomočjo načina pošiljanja “get” pridobi v url naslovu tudi vrednosti spremenljivk. V našem primeru: vozilo=Avto&&poslji=Pošlji
Primer najdete tukaj.
Strežnik s pomočjo načina pošiljanja “get” pridobi v url naslovu tudi vrednosti spremenljivk. V našem primeru: vozilo=Motor&vozilo=Letalo&poslji=Pošlji
<form method="get" action="obdelaj.aspx">
Strežnik s pomočjo načina pošiljanja “get” pridobi v url naslovu tudi vrednosti spremenljivk. V našem primeru: nakup=motor&poslji=Pošlji
Gumbi, slike , datoteke
polje za izbiro datoteke: To polje uporabimo, kadar želimo omogoči prenos datoteke na strežnik. Uporabnik bo izbral datoteko na svojem računalniku, ko bo kliknil na gumb za konec vnosa, pa se bo vsebina datoteka prenesla na strežnik. Z lastnostjo size lahko določimo širino polja, začetne vrednosti pa iz varnostnih razlogov ne moremo določiti. Ime datoteke lahko uporabnik vpiše v polje, ali pa pritisne gumb za izbiro datoteko, ki se pojavi na desni strani polja. Kadar v obrazcu uporabimo to vrsto polja, moramo lastnost method v obrazcu nastaviti na post, lastnost enctype pa na multipart/form-data.
<input type="file" name="..." size="...">
skrito polje: Skritega polja uporabnik ne more videti, niti mu ne more spremeniti vrednosti. Polje te vrste je uporabno za nastavitev vrednosti, ki jih želimo poslati strežniku v vsakem primeru. Vrednost skritega polja lahko spremenimo samo s pomočjo programa v enem od skriptnih jezikov, kot je JavaScript.
<input type="hidden" name="..." value="...">
slika: Sliko lahko uporabimo namesto gumba za konec vnosa. Ko uporabnik klikne na sliko, bodo podatki, vpisani v obrazec, poslani na strežnik, skupaj s koordinatama, kam na sliko smo kliknili (če je slika poimenovana).
<input type="image" name="..." src="..." alt="...">
gumb: To je gumb brez posebne vloge. Uporabimo ga lahko, kadar želimo storiti kaj posebnega, kadar bo uporabnik kliknil nanj. Lastnost value določa napis na gumbu, z lastnostjo onClick pa določimo, kaj želimo storiti ob kliku (akcijo opišemo s stavkom v programskem jeziku JavaScript).
<input type="button" value="..." onClick="..." >
gumb za nastavitev začetnega stanja: Z gumbom te vrste lahko kadarkoli vzpostavimo začetno stanje vseh polj v obrazcu. Lastnost value določa napis na gumbu.
<input type="reset" value="...">
gumb za konec vnosa: Skoraj vsak obrazec naj bi imel gumb, s katerim lahko uporabnik zaključi vnos podatkov. Ko bo kliknil nanj, se odpre naslednja spletna stran, določena z lastnostjo action v obrazcu. Običajno je tam zapisano ime programa na strežniku, ki bo sprejel, obdelal in shranil podatke, ter sestavil odgovor. Lastnost value določa napis na gumbu, če pa je gumb poimenovan, se tudi ta vrednost pošlje na strežnik.
<input type="submit" name="..." value="...">
Primer: slika, datoteka, gumbi
Gumbi
Primeri je tukaj.
Opis polj
Primera je tukaj.
V prvem primeru element <label>vsebuje opis in polje za vnos besedila. Ta način uporabe je primeren, kadar opis in polje nastopata skupaj (vmes ni nič drugega). V večini primerov pa za razmeščanje opisov in polj uporabljamo tabelo, tako da je med njima še kakšna značka za prehod v naslednjo celico ali celo vrstico tabele. V takih primerih nam preostane samo drugi način uporabe, kjer opis in polje definiramo vsakega posebej, povežemo pa ju tako, da polju damo neko oznako (definiramo lastnost id), v opisu pa se skličemo nanj (definiramo lastnost for).
Nasveta
Definiranje skupine polj
Pri razmeščanju polj nam bo v pomoč element <fieldset>, s katerim definiramo skupino polj. Skupina se obnaša kot celota, tako da jo je veliko lažje prestavljati in oblikovati. Prikaže se kot pravokotnik z robom, znotraj katerega so razmeščena vse polja te skupine. Skupina ima lahko tudi naslov, ki ga določimo z elementom <legend> znotraj skupine. Naslov skupine se prikaže na zgornjem robu pravokotnika.
Pošiljanje s pomočjo metode “post”
Primer najdete tukaj.
Uporabljene oznake v obrazcih
<form> Definira obrazec
<input> Definira polje v obrazcu
<textarea> Definira polje v katerem je daljše besedilo
<button> Definira gumb
<select> Definira element izbirnega seznama
<optgroup> Definira več opcij
<option> Definira opcijo v obrazcu
<label> Definira označbo v obrazcu
<fieldset> Definira polje
<legend> Definira napis v obrazcu