WWW (Word Wide Web) – svetovni splet je zbirka hipertekstovnih dokumentov, ki so med seboj povezani preko interneta . Večina dokumentov je narejenih v jeziku HTML (Hypertext Markup Language), ki ga je leta 1991 na CERN-u v Švici razvil Tim Berners-Lee. Izdelal je spletni strežnik, urejevalnik dokumentov HTML in spletni brskalnik. Za prenos podatkov med spletnim strežnikom in brskalnikom je uporabil protokol HTTP (Hypertext Transfer Protocol). Specifikacije jezika HTML, protokola HTTP, programsko kodo za spletni strežnik, spletni brskalnik in urejevalnik dokumentov HTML je objavil na Internetu in omogočil vsem, ki so to želeli, da so programsko opremo uporabljali in naprej razvijali.
Slika 1: Okno spletnega brskalnika Lynx – vir Wikipedia
Na sliki 1 je prikazano okno spletnega brskalnika Lynx, ki je imel podoben izgled, kot spletni brskalnik, katetrega je izdelal Tim Bernes-Lee.
Slika 2: Primer povezav v hipertekstovni mreži dokumentov
Na sliki 2 pa je prikazan primer povezav v hipertekstovni mreži dokumentov
Slika 3: Primer dokumenta HTML
Slika 3 prikazuje primer dokumenta HTML. Slika 4 pa njegov izgled v spletnem brskalniku. Spletna stran je običajno sestavljena iz različnih značk HTML , ki označujejo odstavke, slike, tabele, sezname ali posebej oblikovano besedilo. Opis posameznega dela dokumenta (naprimer odstavka) je v splošnem sestavljen iz treh delov: iz začetne značke, vsebine in končne značke. Začetna in končna značka se pričneta z znakom <, končata z znakom >, vmes pa je zapisano ime elementa. V končni znački je pred imenom vedno znak /. V začetni znački lahko za imenom določimo lastnosti elementa. Za vsako lastnost napišemo presledek, njeno ime, znak = in vrednost lastnosti. Čeprav ni obvezno, je vrednosti priporočljivo pisati v dvojnih narekovajih.
Slika 4: Izgled na sliki 3 prikazanega dokumenta HTML v spletnem brskalniku
Prve spletne strani, ki jih je izdelal Tim Bernes Lee najdete na http://www.w3.org/History/19921103-hypertext/hypertext/WWW/TheProject.html.
Leta 1993 je Marc Andreessen skupaj s sodelavci izdelal na NCSA prvi grafični spletni brskalnik MOSAIC. Tudi Marc Andersen je objavil programsko kodo svojega spletnega brskalnika na internetu in omogočil vsem, ki so to želeli njegovo brezplačno uporabo. S pojavom tega brskalnika se je začel hiter razvoj svetovnega spleta, saj je bilo od takrat možno enostavno prikazati tudi večpredstavne vsebine, kar je omogočilo uporabo svetovnega spleta tudi v poslovne namene (predstavitev podjetij, virtualne trgovine, rezervacije hotelov...). Število uporabnikov spleta se je začelo zelo hitro povečevati, saj so si ta brskalnik namestili skoraj vsi, ki so imeli dostop do interneta. Pojavljati se je začelo tudi vedno večje število podjetij, ki so ponujala dostop do interneta, prav tako pa se je internet začel še hitreje širiti med mladimi in v akademskih krogih, saj se je število informacij skokovito povečevalo.
Slika 5: Okno spletnega brskalnika Mosaic – vir Wikipedia
Maja 1994 se je izvedla prva WWW konferenca, kjer so se sestali znanstveniki, ki so razvijali tehnologije svetovnega spleta. Tega leta je bil na MIT v ZDA ustanovljen WWW konzorcij. Ta organizacija skrbi za standarde na področju tehnologij povezanih s spletnimi aplikacijami (CSS, HTML, RDF, OWL, XML itd.) Njihov spletni naslov je: http://www.w3.org/.