E-gradiva > Računalništvo > Informatika > a informatika > Informacijska družba > Informacijska družba > Opredelitev družbe

Prijava

Opredelitev informacijske druŽbe

Opredelitev informacijske družbe

Informacijska družba je družba, v kateri je ustvarjanje, posredovanje in upravljanje z informacijami vse pomembnejša ekonomska in kulturna dejavnost.

Ekonomski dvojček pojma informacijske družbe je ekonomija znanja. V informacijski družbi se bogastvo ustvarja z izkoriščanjem razumevanja. Večji del narodnega gospodarstva je odvisen in temelji na uporabi informacijsko komunikacijske tehnologije (IKT). Sinonimi, ki se uporabljajo za informacijsko družbo so: digitalna družba, družba znanja in nova ekonomija.

V preteklosti je računalniško tehnologijo uporabljalo le nekaj posameznikov in poslovni procesi so bili razmeroma šibko povezani. Danes je tehnologija je vpeta v delo (slehernega) posameznika in narašča medsebojna odvisnost med poslovnimi procesi. Pojavljajo se tudi nove organizacijske oblike, za katere je značilno krčenje števila upravljalskih nivojev in povečanje fleksibilnosti t.j. prilagodljivosti na spremembe v okolju (npr. spremembam trga).

Značilnosti informacijske družbe

Učinki uporabe IKT v informacijski družbi

1. Masovna uporaba informacijske tehnologije v ekonomiji:

2. Globalizacija:

3. Hitrost:

4. Dematerializacija

5. Standardizacija

6. Avtomatizacija

Posledice uporabe IKT v informacijski družbi

 Pozitivne Negativne
Avtomatizacija poslovanja omogoča hitrejšo izvedbo poslovnih funkcij. Manjše število delovnih mest za nezahtevna dela, veliko delavcev se mora prekvalificirati.
Razbremenitev ljudi, ki se lahko več posvečajo vsebini svojega dela (manj birokracije?). Manjša in vprašljiva zasebnost.
Razvoj znanosti (medicine, kemije, fizike, …). Pretirana uporaba računalnikov povzroča težave z zdravjem, tudi zasvojenost.
Masovna uporaba interneta omogoča povezovanje celega sveta, večjo dostopnost in pretočnost informacij, odkrivanje novih trgov. Dostopnost in nenadzorovanost vsebin na internetu povzroča težave z avtorskimi pravicami, izvedbo nelegalnih transakcij, socialne konflikte, nove oblike kriminala, terorizem, …
  Zaradi povečanja razpoložljivih virov informacij prihaja do preobilja, kar povzroča informacijsko preobremenjenost ljudi.

Avtorji: Tea Lončarić , Andreja Vehovec, Marko Kastelic , David Drofenik, Saša Divjak, Alenka Kavčič , Matija Marolt, Marko Privošnik , Milan Podbršček, Janko Harej, Andrej Florjančič.