Faze življenjskega cikla programske opreme
Opis posamezne faze življenjskega cikla programske opreme
1. Analiza zahtev in specifikacija sistema
Ta faza vključuje:
Rezultat je dokument z imenom: Specifikacije Zahtev Programske Opreme (SZPO oz. ang. Software Requirements Specifications).
Aktivnosti te faze analize ločimo v 2 skupini:
Aktivnosti obeh skupin ne izvajamo zaporedno, temveč sočasno!
SZPO opisuje funkcionalne zahteve, značilnosti strojnega okolja, osnovno obliko uporabniških vmesnikov in performančne cilje oz. zahtevane zmogljivosti.
V tej fazi razvijalci in uporabniki dobijo odgovor na vprašanje: KAJ POTREBUJEMO oz. kaj naj bi grajeni programski sistem zagotavljal.
2. Načrtovanje sistema in komponent
Vključuje:
Kot rezultat te faze je narejena:
V tej fazi odgovorimo na vprašanje: KAKO NAREDITI oz. kako bomo zadovoljili identificirane zahteve -. obnašanje sistema.
3. Implementacija in testiranje komponent sistema
4. Testiranje sistema
Pri testiranju posameznih modulov se osredotočimo na del programa, da lažje ugotovimo in odstranimo napake. Hkrati kontroliramo tudi obnašanje modula glede na podane specifikacije (funkcionalno testiranje).
V tej fazi že preverjene module integriramo oz. povežemo (združimo) v enotno programsko strukturo ter jih kot celoto. Sledi še sistemsko testiranje, s katerim preverimo, ali se celoten programski sistem, postavljen v določeno strojno okolje, obnaša ustrezno podanim specifikacijam zahtev programske opreme
5. Prenos v ciljno okolje, uporaba in vzdrževanje
Programska oprema in pripadajoča dokumentacija se izroči uporabnikom. Začne se uporaba sistema. V primeru napak ali pomanjkljivosti, se pripravijo in implementirajo ustrezni popravki in nadgradnje sistema.
Avtorji: Tea Lončarić , Andreja Vehovec, Marko Kastelic , David Drofenik, Saša Divjak, Alenka Kavčič , Matija Marolt, Marko Privošnik , Milan Podbršček, Janko Harej, Andrej Florjančič.