Ob zagonu programa Gimp, se nam za razliko od programa Photoshop, odpre več oken. To je predvsem na začetku uporabe programa lahko moteče. Zato pa se za boljšo preglednost v naslovni vrstici okna pojavi pomanjšana ikona slike, ki jo urejamo.
Najbolj pomembna okna so: okno Orodjarne (Toolbox), okno Plasti (Layers) in okno delovne površine (image windows).
Okno Orodjarne je pravzaprav glavno okno programa Gimp. Pri delu z več odprtimi slikami (delovnimi površinami) zadošča eno okno Orodjarne.
Velikost okna Orodjarne lahko poljubno določimo. Prav tako poljubno določimo mesto okna na zaslonu.
Menijska vrstica okna Orodjarna omogoča dostop do funkcij, ki se ne nanašajo na trenutno odprto delovno površino. Vsebuje funkcije za odpiranje in shranjevanje delovnih površin (File/New ali File /Open …), pomoč (Help) in meni Xtns.
Preko menija Xtns nam program omogoča upravljanje z razširitvami programa. V spustnem seznamu imamo tudi upravljalnik z vtičniki (Plug-in Browser) in zbirko skriptov (Script-Fu).
Veliko funkcij je v program Gimp vgrajenih kot vtičnik. Iskanje tako vgrajenih funkcij je lahko zamudno. Zato nam program ponuja pregledovalnik, ki nam omogoča iskanje funkcij po imenu.
V zbirki skript (zaporedje Gimpovih ukazov) imamo na voljo različne stile gumbov (za spletne strani), tekstovne logotipe, razne oblike, vzorce, čopiče in predloge spletnih strani.
Gumbi orodjarne predstavljajo orodja za risanje, pisanje, označevanje, barvanje in spreminjanje slik. Vsako orodje ima namig, ki se pojavi, če kazalec miške zadržimo sekundo ali dve nad ikono orodja.
Dostop do orodij imamo tudi v oknu delovne površine; v menijski vrstici moramo izbrati Tools. V oknu delovne površine lahko prikličemo prikaz orodnih vrstic (File/Dialogs/ …). Prav tako lahko posamezne orodne vrstice združujemo med seboj.
S klikom na ikono barva ospredja in ozadja se nam odpre okno v katerem lahko izberemo želeno barvo. Podobno s klikom izberemo obliko čopiča, vrsto preliva in stil vzorca.
Avtorji: Kranj