Seznam File omogoča odpiranje in shranjevanja datotek. Za hitro odpiranje datotek, ki smo jih nazadnje odprli, uporabimo možnost File/Open Recent.
V seznamu Edit imamo na voljo funkcije kopiranja in lepljenja, ki jih uporabljamo za prenos informacij med posameznimi delovnimi površinami in plastmi. Zelo pomembni funkciji sta Clear (odstrani označeno vsebino) in Fill (določa tip polnitve).
S pomočjo seznama Select spreminjamo trenutno izbiro (selections). Kot izbiro lahko označimo celotno plast (All), z ukazom (None) izbiro odstranimo ali invertiramo (Invert). Izbire lahko potem še povečujemo (Grow), pomanjšujemo (Shrink), mehčamo robove (Feather) ali pa jih ostrimo (Sharpen).
S seznamom View izbiramo pogled na delovno površino.
Seznam Image vsebuje funkcije, ki vplivajo na celotno sliko. S funkcijo Duplicate kreiramo kopijo slike. Funkcija Transforms omogoča zrcaljenje in vrtenje slike. Potem so še funkcije za določitev velikosti delovne površine (Canvas size), povečavo ali pomanjšavo risb, obrezovanje, nastavitve vodilnih črt (guides), mreže (grid) in drugo.
Funkcije seznama Plasti (Layers) vplivajo samo na izbrano plast. Nekaj teh funkcij je podobna funkcijam seznama Image, ki pa vplivajo na vse plasti in ne samo na izbrano plast.
Seznam Colors se nanaša na funkcije, ki vplivajo na barvne lastnosti slike.
Seznam Tools omogoča dostop do funkcij, ki jih ponuja okno Orodjarna. Glede na to, da je okno Orodjarna odprto ves čas, seznama Tools praktično ne uporabljamo.
Seznamo Dialogs nam omogoča odpiranje in dostop do poljubne orodne vrstice. Seznam je enak seznamu, ki ga odpremo v oknu Orodjarna.
S pomočjo seznama Filters dostopamo do vtičnikov (plug-ins) programa Gimp. Večina vtičnikov, ki jih inštaliramo kasneje, se pojavi znotraj tega seznama.
V seznamu Script-Fu imamo po zvrsteh urejene paketne datoteke. Uporaba datotek je podobna uporabi vtičnikov seznama Filters.
Avtorji: Kranj