E-gradiva > Računalništvo > Operacijski sistemi > a_operacijski > 05_datotecni > Organizacija

Prijava

Organizacija datotečnega sistema

Pri obravnavi organizacije datotečnega sistema nas bo zanimalo:

Strukture datotek

Starejši datotečni sistemi so bili organizirani v zapise – skupke podatkov, ki so se zapisali ali prebrali v eni vhodno-izhodni operaciji. Celotna datoteka je bila sestavljena iz določenega števila zapisov. Ta pristop je imel dva večja problema:

Unix je uvedel zelo drugačen pristop. Datoteko so definirali kot skupek bajtov: uporabniki lahko bajte organizirajo v logične zapise, vendar le-ti datotečemu sistemu niso vidni, datotečni sistem razdeli datoteko v bloke nespremenljive dolžine, ki so za uporabnika nevidni.

Tri glavne prednosti tega pristopa so posplošenost, prilagodljivost in dobro izvrševanje. Za izbiro najboljše velikosti bloka skrbi datotečni sistem, ki je kompromis med:

V MS-DOS-u pa se pojavi še en problem. Ko so razvili prve diske za PC so predpostavljali, da ne bodo nikoli večji od 32 MB, zato naj tudi ne bi bilo potrebno več kot 64.000 blokov. Do uvedbe FAT/32 je bila najmanjša velikost bloka 32 kb.

Tipi datotek

Razlikujemo datoteke naslednjih tipov:

Načini dostopa do datotek

Najpogostejši način dostopa je zaporedni (sekvenčni) dostop, kjer se datoteko bere od začetka naprej. Datotečni sistem mora poskrbeti za datotečni kazalec (index), ki kaže na trenutni položaj v datoteki.

Direktni dostop omogoča uporabniku, da zahteva točno določen zapis ali pa na kolikšnem zamiku v bajtih se mora izvesti naslednja operacija.

Zaporedni dostop je lepo viden pri delu z datotekami v različnih programskih jezikih. Običajno gre za uporabo dveh kazalcev, prvi kaže na datoteko samo, drugega pa uporabi za postopanje po zapisih znotraj same datoteke. Postopek pisanja/branja iz datoteke je običajno sledeč:

  1. Odpremo datoteko, pri čemer navedemo ime in pot ter način odpiranja datoteke (branje ali pisanje). Sistem nam vrne kazalec na datoteko ali pa napako.
  2. Z uporabo iskalne funkcije se postavimo na zapis, ki ga hočemo prebrati.
  3. Preberemo ali zapišemo zapis.
  4. Zapremo datoteko.

Avtor