V tej fazi načrtovalci spoznavajo segment realnega sveta ('mini svet‘), ki ga bodo predstavil z modelom
Morajo dojeti in razumeti:
V začetni fazi lahko pride do napačnega razumevanja realnega sveta, zato zahteva temeljito sodelovanje načrtovalcev z uporabniki.
Cilj te faze je izdelati konceptualni načrt oz. konceptualno shemo PB. Konceptualni načrt zajema tudi omejitve, ki se nanašajo na podatke. Za predstavitev konceptualnega načrta se uporabljajo:
Izbiro ciljnega sistema za upravljanje PB izvede vodja projekta v sodelovanju z vodjo naročnikov projekta (uporabnikov).
Izvede se transformacija: konceptualne sheme v podatkovni model, ki ga podpira izbrani SUPB. Opravi se tudi natančen pregled dobljene logične sheme, iščejo se morebitne napake ali pomanjkljivosti modela.
Pred prehodom v naslednjo fazo je potrebno preveriti, ali je PB normalizirana (preverimo funkcionalne odvisnosti med atributi, ali obstaja nepotrebno podvajanje podatkov...).
Cilj te faze je izboljšanje performans končnega sistema. Določijo se indeksi in parametri shranjevanja podatkovne baze. Identificirao se različne skupine uporabnikov in preverja ustreznost performans PB glede na potrebe in zahteve uporabnikov.
Avtorji: Tea Lončarić , Andreja Vehovec, Marko Kastelic , David Drofenik, Saša Divjak, Alenka Kavčič , Matija Marolt, Marko Privošnik, Milan Podbršček, Janko Harej, Andrej Florjančič