Z metodo put() lahko v podatkovni tok pošljemo en znak. Njen prototip je:
ostream& ostream ::put(char ch);
cout.put('a');
Z metodo write() pošljemo v podatkovni tok niz znakov.
Metodi get in getline sta komplementarni metodi put in omogočata branje podatkov iz podatkvnega toka. Primeri prototipov so:
int istream::get();
istream& istream::get(char&rch);
istream& istream::get(char* pch, int count, char delim = '\n')
istream& istream::getline(char* pch, int count, char delim = '\n')
Prva metoda get brez argumentov preprosto prebere en znak iz vhodnega toka in ga vrne kot rezultat metode. Druga metoda naredi isto, le da vrne argument s prenosom po referenci. Naslednji metodi get in getline imata tri parametre. Obe bereta znake iz vhodnega toka do podanega delimiterja (privzeti je '\n'). Če metodi ne najdeta tega delimiterja, pa je število prebranih znakov omejeno z največjim številom znakov, ki jih naj prebereta (drugi parameter). Metoda getline iz vhodnega toka prebere delimiter, metoda get pa delimiter pusti v vhodnem toku.
int istream::peek();
istream& istream::ignore(int count = 1, int delim = EOF);
istream& istream::putback(char ch);
Metoda peek vrne naslednji znak iz vhodnega toka, ne da bi ga odstranila iz toka. Uporabljamo jo, kadar moramo znak pustiti v podatkovnem toku, a vseeno želimo vedeti njegovo vrednost.
Metoda ignore preskoči count znakov v vhodnem toku (privzeta vrednost je en znak). Kot drugi parameter podamo še delimiter, če hočemo da se preskočijo vsi znaki do tega delimiterja.
Metoda putback vstavi zadnji znak, prebran z metodo get nazaj v vhodni tok.
Metode, ki vračajo status toka so naslednje:
Metoda eof vrne vrednost pravilno, kadar smo pri branju iz vhodnega toka naleteli na konec datoteke.
Metoda good vrne vrednost pravilno, kadar pri branju ni bilo napake
Metodi bad in fail pa vrneta pravilno, kadar je pri branju prišlo do napake. Razlika med metodama fail in bad je v tem, da prva označuje, da iz vhodnega toka ni bil izgubljen noben znak in lahko branje nadaljujemo, druga pa označuje, da so se znaki izgubili iz vhodnega toka, tako, da je branje vprašljivo.