E-gradiva > Računalništvo > Programiranje > Upravljanje s programirljivimi napravami > Osnove programiranja

Prijava

Osnove programiranja

 

Ko se  prvič srečamo z računalnikom, nas zanima kaj lahko z njim naredimo. Računalnik je za nas stroj, ki nam omogoča pisanje besedila, iskanje informacij po internetu, igranje iger, predvajanje filmov, klepetanje s prijatelji itd. Računalnik nam v vseh teh primerih olajša opravila, ki smo jih prej opravljali brez njegove pomoči. Pred dobo uporabe računalnikov so ljudje pisali besedila na pisalni stroj. Če so se prevečkrat zmotili, so morali besedilo natipkati še enkrat. Če so hoteli že napisano besedilo uporabiti še v kakšnem drugem besedilu, so ga  morali ponovno natipkati. Podobno je bilo z iskanjem informacij. Informacije so iskali v knjižnicah. Iskanje je lahko trajalo več dni ali celo mesecev, ali pa je bilo celo neuspešno, če knjižnica ni imela knjig, v katerih bi te informacije lahko našli. Spletni iskalniki so nam iskanje informacij zelo olajšali. Z njihovo pomočjo lahko v manj kot sekundi dobimo urejen seznam spletnih povezav, ki ustrezajo  našim zahtevam. Po pregledu najboljše rangiranih povezav, v nekaj minutah najdemo ustrezno informacijo. Koliko našega dragocenega časa nam torej prihrani uporaba računalnika?

 

Opravil, ki sem jih predstavil v prejšnjem odstavku, ne bi mogli izvesti, če ne bi imeli na računalniku ustreznih programov, ki nam to omogočajo. Računalnik je namreč stroj, ki izvaja zaporedje ukazov (računalniški program), katere mu poda človek. Računalniški program  je torej preslikava rešitve problema (npr. kako pisati, urejati in shraniti besedilo) v ukaze, ki jih zna izvajati računalnik. Za vsak računalniški program moramo imeti najprej idejo, ki jo moramo nato podrobneje razdelati in zatem zapisati v enem izmed programskih jezikov.

 

V naslednjih poglavjih bomo spoznali kako pretvoriti rešitev problema v računalniški program.  Naučili vas bomo, kako se lotiti reševanja problemov z računalnikom. Spoznali boste osnovne pristope, ki se uporabljajo pri analizi problemov, načrtovanju, kodiranju in testiranju računalniških programov. Podrobneje se bomo ukvarjali z osnovami programskega jezika C++. Spoznali boste njegove gradnike, osnovne algoritme in podatkovne strukture ter se naučili samostojnega pisanja enostavnejših programov v tem jeziku.