E-gradiva > Računalništvo > Računalniška omrežja > Prenos podatkov

Prijava

Vrste signalov

V tej učni vsebini boste spoznali:

  • digitalne in analogne signale,
  • razliko med prenosom digitalnih in analognih signalov,
  • razloge za prenos različnih vrst signalov,
  • razloge za različne načine prenosa.

Dokument z besedilom PDF

Signal je fizikalna veličina, ki nosi neko informacijo. V računalniških omrežjih so to:

Poznamo dve tehniki, ki lahko prenašata kodirane signale preko prenosnega medija: v osnovnem pasu (angl. baseband) in v razširjenem pasu (angl. broadband).

Osnovnopasovni prenos

Prikaz prenosa signala v osnovnem področju
Signal v osnovnem področju

animacija

Osnovnopasovni sistem uporablja digitalni signal v enem kanalu. Signal potuje v obliki električnih ali svetlobnih impulzov. Slika prikazuje osnovnopasovni prenos z dvosmernimi digitalnimi valovi. S prenosom v osnovnem pasu je celoten komunikacijski kanal uporabljen za prenos enega samega podatkovnega signala.

Digitalni signal uporablja celotno pasovno širino, ki določa en sam kanal. Pojem pasovna širina se nanaša na količino prenesenih podatkov ali na hitrost prenosa digitalnih komunikacijskih sistemov, merimo ga v bitih na sekundo (b/s, angl. bps). Ko signal potuje po omrežnem kablu, postopoma pada moč in postane moten.

Če je kabel predolg, je sprejeti signal lahko nerazumljiv. Za zanesljiv prenos se v takšnih sistemih uporabljajo obnavljalniki (angl.repeator), ki sprejmejo upadel signal in ga oddajo po originalnih predpisih. S tem postopkom se praktično poveča dolžina kabla.

Širokopasovni prenos

Širokopasovni prenos
Širokopasovni prenos

animacija

Širokopasovni sistem, prikazuje ga podana slika, uporablja analogni signal in množico frekvenc. Z analognim oddajnikom je signal zvezen. Signali potujejo po mediju v obliki elektromagnetnih ali svetlobnih valov. Pot signalov je enosmerna.

Če je na voljo celotna pasovna širina, se lahko po sistemu prenaša več analognih signalov, npr. v omrežju kabelske televizije se lahko prenaša tudi omrežni prenos po enem samem kablu.

Vsak oddajni sistem je lociran na delu celotne pasovne širine. Vse naprave, ki želijo sprejemati dan signal, kot na primer računalniki v lokalnem omrežju, morajo biti uglašeni na določen frekvenčni obseg. Če sistem oddajanja v osnovnem pasu uporablja obnavljalnike, širokopasovni sistem uporablja ojačevalnike za vzdrževanje originalnih signalov.

Pri prenosu širokopasovnega prenosa signal potuje samo v eno smer, torej morata biti dve poti, da lahko komunicirata dva ssitema. Obstajata dva principa. V prvem primeru je prenosni pas razdeljen v dva kanala, ki delujeta na različnih frekvencah. Enega sistem uporablja za oddajo in enega za sprejem. V drugem pa sistem uporablja dva kabla, enega za oddajo in enega za sprejem.

Zaključek

vprašanjanja

Digitalni signali so enostavnejši (saj so na izhodu računalnikov), vendar jih je težje prenašati po linijah. Lažje je prenašati analogne signale, vendar potrebujemo posebno opremo za pretvorbo signalov.

Avtor Borut