E-gradiva > Računalništvo > Računalniška omrežja > Prenos podatkov > Smer prenosa

Prijava

Smer Prenosa signalov

V tej učni vsebini boste spoznali:

  • različne vrste prenosa glede na smer,
  • razloge za prenos različnih vrst signalov,
  • razloge za različne načine prenosa.

Dokument z besedilom PDF

 

Povečanje hitrosti prenosa podatkov je prioriteta, če se povečata velikost omrežja in količina podatkovnega prenosa. Pri povečanju uporabe podatkovnega kanala lahko izmenjamo več podatkov v krajšem času.

Enosmerni prenos

Enosmeren prenos
Enosmerni prenos

animacija

Najbolj osnovna oblika prenosa podatkov je enosmerna (angl. simplex). To pomeni, da je podatek poslan le v eno stran – od pošiljatelja do prejemnika. Takšen prenos je pokazan na sliki. Tipična primera sta radio in televizija.

Pri tem načinu prenosa pošiljatelj ne more biti prepričan, če so podatki pravilno sprejeti.

izmenično enosmerni prenos

Izmenično enosmeren prenos
Izmenično enosmerni prenos (postavi se nad sliko)

animacija

Naslednji način prenašanja podatkov imenujemo izmenično enosmerni (angl. half–duplex) prenos. Podatki so poslani v obe smeri, vendar samo v eno stran naenkrat. Primera tehnologij, ki uporabljata izmenično enosmeren prenos, sta kratkovalovni radio in CB-postaja. Slika prikazuje izmenično enosmerni prenos.

Z izmenično enosmernim prenosom lahko takoj zaznamo napake in zahtevamo ponoven prenos. Tudi svetovni splet uporablja izmenično enosmerno obliko prenosa. Na primer pošljemo zahtevo za neko spletno stran in potem počakamo, da se v brskalniku prikaže odgovor strežnika. Večina povezav z modemi uporablja izmenično enosmerni prenos.

poln dvosmerni prenos

Polno dvosmeren prenos
Polno dvosmerna komunikacija

animacija

Najbolj učinkovita metoda prenosa podatkov je poln dvosmerni (angl. full–duplex) prenos. Pri tej vrsti prenosa podatki oddajajo in sprejemajo hkrati. Dober primer je kabelska povezava, ki omogoča povezavo z internetom, TV–programe in telefonsko povezavo. Telefon je tudi primer polne dvosmerne povezave, saj lahko oba uporabnika govorita in poslušata hkrati.

Slika prikazuje polno dvosmerno komunikacijo. Modemi so po načrtu izmenično dvosmerne naprave. Naenkrat lahko le sprejemajo ali pošiljajo podatke, saj preklapljajo med pošiljalnim in sprejemnim načinom. Polno dvosmernost lahko dosežemo z uporabo dveh modemov oz. dvema telefonskima linijama. Edina zahteva je ta, da sta oba računalnika povezana in konfigurirana za to vrsto komunikacije.

Zaključek

vprašanjanja v pisni obliki vprašanjanja vprašanje

Enosmerni prenos podatkov poteka samo od oddajnika do sprejemnika. Pri izmenično enosmernem prenosu sta oba komunicirajoča sistema oddajnika in sprejemnika, vendar ne hkrati. Pri polnem dvosmernem prenosu sta oba komunicirajoča sistema oddajnika in sprejemnika hkrati.

Avtor Borut