E-gradiva > Računalništvo > Računalniška omrežja > Protokolni skladi > Standardi TCP/IP

Prijava

INTERNETNI Standardi IN RFC

V tej učni vsebini boste spoznali:

  • kakšni standardi se uporabljajo v internetu,
  • katere organizacije skrbijo za internetne standarde,
  • kaj so RFC.

 

Dokument z besedilom PDFInternetni razvoj temelji na konceptu odprtih standardov. To pomeni, da lahko sodeluje pri razvoju standardov vsak, ki to želi.

Razvoj protokolnega sklada je pričelo ministrstvo za obrambo ZDA za uporabo v njihovem omrežju za preklop paketov. Omrežje je poznano kot ARPANET. Mnogi protokoli pa izvirajo iz operacijskega sistema Unix.

Razvoj standardov se je pričel leta 1975, ko je pričel delovati ARPANET, TCP/IP pa so postali uraden standard leta 1983.

Internetni standardi morajo zadostiti naslednjim pogojem:

Več organizacij je bilo vzpostavljenih, da spremljajo in vodijo razvoj standardov TCP/IP in interneta. Še en dokaz o vojaškem poreklu interneta je njihovo število in njihovi nazivi in njihove pristojnosti. Najpomembnejše organizacije, ki so spremljale in vodijo razvoj interneta so:

Internet Architecture Board (IAB)
je komite, odgovoren za omogočanje in objavo RFC na internetu. IAB dovoljuje vsakemu, da odobri ali oceni RFC. To vključuje katerokoli idejo o spremembi ali novem standardu. Po razumni dolžini časa, namenjeni za diskusijo, lahko nova ideja postane standard ali ne.
Internet Engineering Task Force (IETF)
Veja IAB, ki je zadolžena za tehnični razvoj interneta. Ocenjuje kandidate za potencialne standarde in vodi proces ratifikacije. IETF je razdeljena v osem delovnih skupin, ki spremljajo določen vidik razvoja interneta: aplikacije, internet, upravljanje omrežja, usmerjanje, varnost, transport, uporabniške storitve.
Internet Assigned Number Authority (IANA)
Organizacija je zadolžena za registracijo številčnih vrednosti, ki enoznačno določajo določen protokol. IANA določa standardna vrata (angl. port) za določene storitve in s tem preprečuje njihovo podvajanje.
Internet Research Task Force (IRTF)
Organizacija je zadolžena za raziskovanje tehnologij, ki zahteva daljše časovno obdobje za standardizacijo.
Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN)
Organizacija je bila ustanovljena leta 1998, da koordinira dodeljevanje internetnih domenskih imena, naslovov IP in splošnih parametrov za unikatne lastnosti protokolov kot so številke vrat.

Requests for Comment

Standardi TCP/IP so objavljeni v zbirki dokumentov, imenovanih Requests for Comment (RFC). Njihov glavni namen je, da priskrbijo informacije ali opišejo delo v teku. Čeprav najprej niso bili narejeni kot rfc, se štejejo k pravim standardom. Kdorkoli, tudi vi, lahko pošlje RFC v oceno internetni skupnosti (naslov rfc-editor@rfc-editor.org).

RFC zagotavljajo pomembno osnovno tehnično znanje za vsakega, ki želi globlje razumeti TCP/IP. Seznam vsebuje dokumente o protokolih, orodjih, storitvah. Nekateri so napisani suhoparno strokovno, nekateri pa bolj pesniško. RFC so številčeni od številke 1 naprej.

791
Internet Protocol (IP)
792
Internet Control Message Protocol (ICMP)
793
Transmission Control Protocol
959
File Transfer Protocol

Zaključek

Internet temelji na odprti standardih. Njihov razvoj koordinira množica organizacij, ki skrbijo za določena področja. Standardi so objavljeni v dokumentih RFC, ki so dostopni vsakomur.

Avtor Borut