E-gradiva > Računalništvo > Računalniška omrežja > Omrežne storitve > Telnet

Prijava

Telnet

V tej učni vsebini boste spoznali:

  • kaj je telnet
  • zakaj se uporablja telnet .

Telnet program v Windows
Telnet program v Windows

Dokument z besedilom PDF

Telnet je aplikacija, ki omogoča prijavo na oddaljeni sistem v internetu po zgledu enostavnih terminalov (angl. dumb terminal).

Telnet je tudi omrežni protokol na apliakcijskem sloju v protokolnem skladu TCP/IP, ki omogoča oddaljeno povezovanje med strežnikom telnet in odjemalcem telnet. Ker je to dobro poznan in uporaben protokool, je implementiran v praktično vseh operacijskih sistemih.

Standardno uporablja 7-bitni nabor znakov ASCII (8-bitne znake uporablja le kot ukazne). S posebno izbiro lahko sšroži tudi 8 bitno delovanje. Poleg klasičnih terminalskih lastnosti omogoča tudi pošiljanje celotne vrstice v paketu (ne zgolj znak za znakom).

Prvotno je bil narejen za terminalno povezovanje z Unixovih delovnih postaj do Unixovih strežnikov. Čeprav se še vedno uporablja v ta namen, se je razvilo v orodje za razreševanje težav. Na sliki lahko vidimo kako se lahko z telnetom na terminalniški način povežemo do oddaljene Unixove postaje.

Telnet je izjemno uporabno in pomembno orodje v sistemih Unix. Administratorji lahko z njim izvajajo administratorske operacije na oddaljenih sistemih. Administrator lahko z enega samega mesta doseže stežnike, ki jih želi (in ima pravico dostopa). Lahko briše datoteke, kreira mape, preverja delovanje sistema, zaustavi procese ali jih zažene. Zaradi varnosti pa je pogosto onemogočen dostop s Telnetom, saj lahko ob administratorju počenja to tudi kak nezaželen gost. Standard telnet podpira tudi avtentikacijo z geslom, vendar je protokol še iz prazgodovine interneta in se gesla prenašajo kot golo besedilo. Če je varnost zahtevana, je potrebno pazljivo določiti načine uporabe Telneta ali pa ga sploh prepovedati.

V današnjih okoljih Windows je telnet osnoven pripomoček za TCP oddaljeno povezavanje. To je še zlasti uporabno, če preverjamo vrata SMTP in HTTP. Vsaka internetna storitev, ki uporablja posamezen naslov, se bo odzvala na ta način. V spodnji tabeli so zapisani vsi najbolj poznana vrata in zakaj se katera vrata uporabljajo.

Tabela: Naslovi TCP vratin namen posameznih vrat

vrata TCP/IP namen vrat
21 FTP
23 Telnet
25 SMTP
80 HTTP začetek seje
110 POP3 protokol za elektronsko pošto

Da ugotovite, če se storitev TCP še vedno odziva, sledite naslednjim korakom:

  1. Pojdite v Meni Start >> Run (Zaženi). ,
  2. Vpišite telnet in pritisnite OK, da se odpre program telnet.
  3. Izberite Connect >>Remote System da se odšre okno za povezovanje:
    Prijava s telnet,
  4. V okence za Host name všišite naslov IP ali ime DNS storitve TCP, na katerega se želite povezati.
    Na primer, če želite ugotoviti ali se internetni strežnik še odziva, vpišite njegov naslov IP ali ime DNS (v tem primeru je 204.153.163.2) in TCP vrata 80 (to so privzeta vrata za spletni strežnik). ,
  5. V okencu za vrata vpišite številko vrat (številke vrat so v zgornji tabeli), ki ustreza območju ki ga želite preveriti.
  6. Nazadnje pritisnite Connect,

Primer, kako z telnetom ugotovimo, če se naš SMTP poštni sistem odziva.
S telnetom lahko ugotovljamo odziv SMTP.
Ob uspešni povezali na strežnik ne boste obveščeni, v nasprotnem primeru pa se vam bo prikazalo sporočilo Connect Failed.

Če se skušate povezati na strežnik SMTP s telnetom na vrata 25, boste na zaslonu videli podobno, kot je na podani sliki. Teoretično, lahko pošljete elektronsko pošto z uporabo telneta tako, da vidite če vaš sistemSMTP deluje.

Zaključek

vprašanjanja v pisni obliki vprašanjanja vprašanje

Telnet je aplikacija in protokol na aplikacijskem sloju v protokolnem skladu TCP/IP. Uporablja se za oddaljen dostop. Pogosto se uporablja tudi kot orodje za odkrivanje in odpravljenje napak v interentu.

Avtor Borut