E-gradiva > Računalništvo > Sistemi > d_okolje > 04_paralelni

Prijava

Paralelni prenos podatkov

Cilji

  • Pri paralelnem prenosu se prenese več bitov istočasno.
  • Opisali bomo značilnosti paralelnega prenosa podatkov.

Paralelni prenos podatkov je prenos, pri katerem se vsak bit podatka prenaša po svoji liniji, npr. bakrenem vodniku. Za paralelni prenos n-bitnega podatka potrebujemo n podatkovnih linij. Paralelni prenos je hiter, na večje razdalje pa ni uporaben zaradi občutljivosti na motnje in presluh (angl. crosstalk) ter zaradi visokih stroškov ožičenja.

Tudi paralelni (npr. tiskalniški) vmesnik ima značilnosti perifernih vmesnikov: ustrezne registre, način komuniciranja s procesorjem itd.

paralelni

Na nekaterih vodnikih je električna napetost, na drugih ni. Prisotnost napetosti označimo z 1, odsotnost z 0. V narisanem trenutku je na paralelnem vodilu je "ves" osembitni podatek. Posamezne bite registrov lahko vpišemo oziroma preberemo programsko. V programu je potrebno izbrati ustrezen naslov (= naslov registra) ter vpisati ustrezno vrednost oziroma vsebino registra prebrati z njegovega naslova.

Primer takšnega ukaza:  

Port[$378] := #00001001;

(ukaz v turbo pascalu, $378 je šestnajstiški naslov podatkovnega registra paralelnega vmesnika, #00001001 pa je  binarna vsebina, ki jo želimo poslati)

Avtorji: Tea Lončarić , Andreja Vehovec, Marko Kastelic , David Drofenik, Saša Divjak, Alenka Kavčič , Matija Marolt, Marko Privošnik, Milan Podbršček, Janko Harej, Andrej Florjančič