E-gradiva > Računalništvo > Sistemi > d_okolje > 04_paralelni > Primer

Prijava

Primer ParalelnEGA prenosA podatkov

Za občutek si oglejmo primer pošiljanja podatka tiskalniku preko paralelnega vmesnika kot je opisan v priročniku za nek tiskalnik (EPSON LQ 100). Na sliki je prikazan časovni diagram signalov, ki si jih izmenjata računalnik in tiskalnik:

lPT

DATA...
podatkovni signali (za 8-bitni podatek jih je osem). Prikazani so z enim samim časovnim diagramomv resnici bi jih moralo biti seveda osem.
STROBE...
z njim računalnik potrdi veljavnost podatka na podatkovnih linijah
BUS...
tiskalnik sporoča, da obdeluje prejeti podatek
ACK...
tiskalnik potrjuje uspešen sprejem podatka.

Razlaga slike:

Krmiljenje prenosa enega podatka med računalnikom (vmesnikom) in tiskalnikom. Časovno merilo je  izpuščeno, gre le za načelen prikaz medsebojnih časovnih odvisnosti.  Poteka krmilnih signalov ne določa hardver, ampak ustrezen program (gonilnik za tiskalnik!). Ali lahko iz slike razbereš dogajanje pri pošiljanju podatka tiskalniku?

Drug proizvajalec tiskalnikov bi lahko predvidel drugačen način izmenjave signalov. Ker je ta potek določen s programom, le-tega napiše po svojih zahtevah in ga priloži kot gonilnik za svoj tiskalnik.

Podsklop v računalniku, ki skrbi za pravilen potek prenosa podatkov, se imenuje paralelni vmesnik.

Avtorji: Tea Lončarić , Andreja Vehovec, Marko Kastelic , David Drofenik, Saša Divjak, Alenka Kavčič , Matija Marolt, Marko Privošnik, Milan Podbršček, Janko Harej, Andrej Florjančič