Analogni multiplekser uporabljamo za analogne merilne, video in druge signale, ki si na ta način delijo skupni AD-pretvornik.
Sestava na sliki je običajen sestavni del pri vmesnikih za merjenje signalov iz senzorjev in drugih virov, ko niso potrebne najvišje hitrosti AD pretvorbe.
Analogni multipleks uporabljamo pri merjenju večjega števila signalnih napetosti, v tem primeru 4. Za vse štiri uporabimo isti AD pretvornik. Pogosta možnost je ciklično izbiranje kanalov in s tem merjenje vseh kanalov navidezno vzporedno (istočasno).
Analogni signali so priključeni na vhode analognega multiplekserja. Z izbirnima signaloma S1 in S0 izberemo, kateri od signalov naj dobi električno "prevodno pot" do izhodne sponke, ki vodi na nadaljnjo analogno obdelavo (ojačenje, filtriranje...) ter končno na analogno digitalni pretvornik. Kanale lahko izbiramo programsko, prav tako tudi različne režime izbiranja kanalov: ciklično, samo izbrani kanal in podobno.
Jedro postopka je integrirano vezjeza analogni multiplekser. Na spodnji sliki je primer takšnega vezja ter primer elektronskega vezja, ki je izdelano za opisani namen.
Slika integriranega vezja analognega multiplekserja / demultiplekserja. Vezje lahko deluje tudi kot demultiplekser, ko je naloga obratna: en analogni signal "razdeljujemo" večjemu številu naprav.
Slika vezja, ki sprejme 16 analognih signalov, jih predojači in pošlje po enem izhodnem kanalu k AD-pretvorniku, nameščenem v računalniku. Možna je kaskadna vezava takšnih multiplekserjev, s čimer lahko sprejmemo še veliko več analognih signalov.
Avtorji: Tea Lončarić , Andreja Vehovec, Marko Kastelic , David Drofenik, Saša Divjak, Alenka Kavčič , Matija Marolt, Marko Privošnik, Milan Podbršček, Janko Harej, Andrej Florjančič