Primeri uporabe multipleksa
- Pri analogno-digitalni pretvorbi večjega števila signalov potrebujemo z uporabo multipleksa en sam analogno-digitalni pretvornik. »Kanal«, ki bo dobil dostop do AD pretvornika, lahko izberemo z izbirnimi krmilnimi signali. Ker je AD pretvornik relativno drag element, to pomeni prihranek.
- Več telefonskih pogovorov (digitaliziranih, v obliki podatkov) lahko z uporabo multipleksa poteka po isti fizični povezavi. Kanali pošiljajo svoje podatke po skupni poti ciklično vsak določen kratek čas. Z multipleksom tako bolje izkoristimo kapaciteto povezave in s tem prihranimo. Opomba: pogovori, spremenjeni v podatke, se morajo prenašati v »stisnjeni« obliki ("hitreje kot poteka govor"). V eni sekundi se mora namreč prenesti enosekundni posnetek govora vseh priključenih naprav, sicer bi v pogovoru imeli »luknje«.
- Več radijskih povezav lahko poteka istočasno preko istega "prostora", le na različnih frekvenčnih območjih.
- Pri računalniških komunikacijah naprava multiplekser skrbi za zlivanje podatkovnih tokov v skupni podatkovni tok, ki se nato prenaša po eni fizični liniji, na primer optični. Na drugi strani je seveda potreben obraten postopek - demultipleks, ki napravam na drugi strani »razdeli« njim namenjene podatkovne tokove.
Za izvedbo multipleksa moramo uporabiti elektronsko (integrirano) vezje – multiplekser, oziroma istoimensko napravo.
Če želimo multipleksirati analogne signale, potrebujemo analogni multiplekser.
Če pa želimo multipleksirati digitalne signale, potrebujemo digitalni multiplekser.
Če želimo multipleksirati digitalne podatkovne tokove, potrebujemo ITK napravo multiplekser, ki je v bistvu digitalni multiplekser.