E-gradiva > Računalništvo > Sistemi > d_okolje > 10_prekinitve > Prioriteta prekinitev

Prijava

Prioriteta prekinitev

Prekinitev prekinitvE

Kaj pa se zgodi, če med izvajanjem prekinitvenega podprograma neke naprave zahteva prekinitev druga naprava, ki ima višjo pomembnost (prioriteto)?  Začasno se prekine izvajanje trenutnega prekinitvenega podprograma (tistega z manjšo prednostjo) in se začne izvajanje podprograma pomembnejše prekinitve. Tudi v takšnem primeru se  v sklad shranijo vsebine registrov ob prekinitvi. Ko je »pomembnejši« podprogram končan, se nadaljuje izvajanje prekinjenega podprograma. Ko je tudi ta končan, se nadaljuje izvajanje glavnega programa.

Možnost

Včasih ne želimo, da bi katera od prekinitev zmotila delovanje glavnega programa - npr. pri časovno kritičnih delih programa. Takrat lahko prekinitev programsko  maskiramo, tj. jo ignoriramo. Ko masko programsko odstranimo, so prekinitve spet omogočene.

Nekaterih pomembnih prekinitev ne moremo maskirati (tako imenovane nemaskirne prekinitve, v nasprotju z maskirnimi prekinitvami), ker bi to lahko ogrozilo delovanje samega procesorja. Na takšne prekinitve se mora procesor brezpogojno odzvati.

tipkovnicaIRQ.PNG

Dodelitev prekinitvenih vhodov napravam na nadzorni plošči: tipkovnica

Avtorji: Tea Lončarić , Andreja Vehovec, Marko Kastelic , David Drofenik, Saša Divjak, Alenka Kavčič , Matija Marolt, Marko Privošnik, Milan Podbršček, Janko Harej, Andrej Florjančič