Značajevka je pripovedno delo, ki je blizu noveli.
V njej nastopa malo oseb, v ospredju pa je lik posebneža s tragično ali komično usodo. Dogodek ima en sam, stopnjevanje napetosti je dramatsko. Lahko bi rekli, da je novela, ki podrobneje predstavi eno samo osebo.
Ta tip zgodbe je pravzaprav tipičen za obdobje, ki ga pogosto imenujemo prehod od romantike k realizmu na Slovenskem, saj zanimanje za nenavadne, izjemne ljudi prihaja iz romantike. Res pa je, da so ti posebneži premaknjeni v resnično okolje, pri Jenku v vaško. Namesto opisa stvarnosti imamo podrobno predstavitev junakove duševnosti.
Jenkov Tilka po mnenju Janka Kosa še ne dosega zahtev prave novele, saj dogodek, ki je predstavljen, ni opisan dovolj podrobno in ni razvit. Gre torej za nekak poskus oziroma začetke in zametke slovenske pripovedne proze. Zaradi predstavitve psihe junaka je blizu psihološkemu realizmu, ki pa je zaradi izbire posebneža v vaškem okolju netipična snov za pravi objektivni realizem, je torej romantično obarvan. Delo je izšlo leta 1858 v Slovenskem glasniku.
Prisluhni prvemu odlomku. (Bere Andrejka Korman.)
Kaj si izvedel o Tilki? Koliko je star?
Star je 25 let.
Zakaj je slabo spal?
Naslednji dan ga čaka pomembna pot.
Kakšen je po videzu in kaj dela?
Ima krive noge - pri kolenih gredo skupaj, pri stopalih pa narazen, so po domače »na X«. Zato so ga pri 19 letih oprostili služenja vojaščine, pase domačo kravo rdečko in je s tem zadovoljen.
Ni tako neumnega človeka, da ne bi za nekaj bil. (ljudski pregovor)