Ostrenje je nastavljanje elementov objektiva, tako da je slika objekta na slikovnem polju ostra.
Čeprav lahko sodobne video kamere sliko izostrijo same oziroma avtomatsko, je dobro poznati nekaj zakonitosti ostrine slike:
Pojma osvetlitev slike ne smemo zamenjati z osvetlitvijo prizorišča. Pri osvetlitvi slike mislimo na količino svetlobe, ki jo objektiv spušča kamero.
Osvetlitev posnetka oziroma ekspozicijo določata:
ZaslonkaNaloga zaslonke je, da z odpiranjem in zapiranjem kontrolira količino vstopne svetlobe. Pri video kamerah je to glavno sredstvo za uravnavanje svetlosti slike. Vrednost zaslonke vpliva tudi na globinsko ostrino. Nastavitev zaslonke kamere poteka zelo podobno nastavitvi pri fotoaparatu. |
uravnava dolžino ekspozicije vsake od 25 sličic, ki jih kamera posname v eni sekundi.
Maksimalni čas osvetlitve je 1/50 sekunde, kar ustreza petindvajsetim sličicam oziroma petdesetim polsličicam v sekundi.
Krajši čas od 1/50 prinese manj tekoče gibanje, daljši čas pa napravi objekte v gibanju bolj zabrisane. Vrednost zaklopa podaja čas osvetlitve izražen v sekundah.
Pri daljših časih osvetlitve je efekt odvisen od hitrosti premikanja objekta. Pri hitrih objektih nastane stroboskopski efekt, objekt v gibanju se na temnejšem ozadju navidezno podvaja.
Katera vrsta izostritve bi bila primerna za snemanje kadra, kjer se tekmovalni avtomobil pelje po progi mimo snemalca?