E-gradiva > Slovenščina > Slovenščina za gimnazije in srednje šole > 2. letnik > Književnost > Med romantiko in realizmom na Slovenskem >  Josip Jurčič, Telečja pečenka – 1 ura > Obravnava 3 Prijava

Prisluhni nadaljevanju zgodbe. (Bere Klementina Podvršnik.)



Prisluhni drugemu odlomku. (Bere Dagmar Pečovnik.)

Zgledovanje po Lestikovem literarnem programu

V kratki pripovedi Telečja pečenka je Josip Jurčič sledil Levstikovim priporočilom iz njegovega literarnega programa, zapisanega v potopisu Popotovanje iz Litije do Čateža. Izbral je literarno vrsto, ki jo je predlagal Levstik, tj. novelo. Glavnega junaka je označil z dejanji in ga ponekod humorno predstavil.  

Značajevka

Značajevka je kratka pripoved (novela), ki ima v središču eno pripovedno osebo s posebnim, čudaškim ali celo patološkim značajem, tako da se dogajanje zaplete in razplete okoli njene posebne usode. Njena življenjska zgodba ni predstavljena od rojstva do smrti, ampak je sestavljenja fragmentarno (z izseki iz življenja).
Osrednji lik te novele je avtor zarisal skrajno realistično, tako je tudi skromno okolje. Malomeščanskemu svetu ustreza tudi njegova ideja: junak, ki je žrtev lastne omejenosti, si ne želi ničesar drugega, kot pojesti svojo pečenko. V Telečji pečenki je Jurčič prestavil lik čudaka, ki zaradi nepremagljivega hrepenenja po užitkih meščanske jedi doživi popolno razočaranje in to ga pogubi.

Za novelo je značilna dramatska napetost, kakršno najdemo v dramskih delih.

Kakšen pa se zdi Bitič po značaju tebi? Tragičen? Komičen? Zbuja sočutje? Morda pomilovanje? Utemelji svoje mnenje.

avtor