Slovenščina > 3. letnik Prijava

naloga

 

 

 

Pred seboj imaš nekaj citatov iz drame Za narodov blagor. Natančno jih preberi in označi osebe, ki jih govorijo; oznake skušaj tudi utemeljiti (koliko so oznake na podlagi replik veljavne za celotno dramo, preveriš lahko tako, da prebereš celo dramo; dostopna je tudi na http://sl.wikisource.org/wiki/Za_narodov_blagor ):

 

1. GROZD: /…/ Verjemite mi, da sem delal, kolikor je bilo v moji moči …, da nisem gledal nikoli ne na desno in ne na levo, ne na s v o j o korist in sploh ne na zasebno korist tega ali onega …

 

2. GORNIK: /…/ Toda, oprostite, nekaj je kljub temu zad … za temi stvarmi, takorekoč … za narodovim blagrom. Kakó bi se mogli drugače ljudje zanimati … za narodov blagor … in čemu se potemtakem prepirajo? … (Zelo zamišljeno.): Hm, nekaj mora biti zad – za narodovim blagrom.

 

3. ŠČUKA: /…/ Vstane, razburjen. V vsakem človeku je nekaj človeka, resnično! In kadar se ta človek vzbudi - ! To boste gledali. Kadar se vzbudi v hlapcih gospod, v sužnjih kralj! Dragi moj, kadar ne bo več »naroda«; kadar bodo samó ljudjé, samí svoji, predrzni in ponosni … kralji v cunjah! Takrat ne bo več tega naroda, ki capljá na različnih uzdah, ki je na prodaj za groš, za uslužen smehljaj!... –

 

4. Koliko se da na podlagi danih replik in naslova sklepati o temeljnem konfliktu drame?

menu

(foto: Saško Glavica)

"Umetnost je ogledalo življenja."

(Lev N. Tolstoj) 

noga