Manca Košir (diplomirana učiteljica matematike in fizike (1969), novinarka (1975), magistra socioloških znanosti (1979) in doktorica filoloških znanosti (1987)) je v svojem blogu pod naslovom Moreči občutki krivde (http://www.rtvslo.si/blog/mancakosir/moreci-obcutki-krivde/652) zapisala:
"Kaj nas Skodelica kave uči? Odvisno od tega, česa se naučiti hočemo, kajti vsak bere s svojimi očmi in z lastnim hotenjem, kakšen naj bi svet bil oziroma bi moral biti. Feministke so Cankarja zmlele z enim samim grafitom na pročelju stare hiše ob Ljubljanici: 'Ivan, skuhaj si že enkrat sam to prekleto kavo! Mama Francka.'
Cankar je znan primerek čustveno neodraslega moškega, prestrašenega pred polno žensko iz mesa in krvi, hrepeneč po oddaljeni bližini, ki ga ne zavezuje k ničemur. Kvečjemu navdihuje za pisanje. Bi rekli psihoanalitiki: Žrtvujoča mati ga je zatolkla.
Kajti tovrstno žrtvovanje, zoper katero je usmerjen prst današnje kolumne, izstavlja najvišje račune. Cena za žrtev je strahotna! Cena je – občutek krivde. In tega je Ivan Cankar gojil in ga v spominjanju na svoje grehe pridno zalival. Tak človek, zaznamovan s krivdo in grehom, ranjen v otroštvu in nikoli zaceljen, ne zmore in noče sprejeti odgovornosti za medsebojne odnose, zlasti za odnose moški : ženska ne. Zato tudi pričakuje, da mu bo kavo kuhala mama oziroma ženska, v katero bo projiciral odvisnost od materine žrtve.
Feministke so v grafitu vso krivdo za Ivanovo nebogljenost pripisale njemu samemu. Hudiča, saj je odrasel, lahko bi se že naučil sam skuhati kavo! Sam skrbeti za izpolnjujoča razmerja z ženskami, za intimo, ki ga bo nahranila z bližino.
Kot da bi pozabile, da je žrtvovanje igra najmanj dveh, tistega, ki se žrtvuje, in onega, ki na žrtev pristaja. In zboleva – duševno, zato tudi telesno – zaradi občutka krivde. Na Slovenskem so matere in žene arhetipsko največje žrtve. Mislim na starejšo generacijo, ki je živela pod terorjem treh K: Kaiser – Kirche – Küche, po slovensko: cesar (ali pa druge vrste oblasti) – cerkev – kuhinja."
Kaj meniš o zgornjem zapisu?
Zapiši lastno razumevanje črtice in razmišljanje o žrtvovanju in občutku krivde.
In ko razmišljamo o velikih rečeh in se sprašujemo o velikih rečeh, se marsikaj naučimo o tistih malih skoraj mimogrede. (Alice Walker)