Slovenščina > 3. letnik Prijava

naloga

9. Dopolni tabelo z deli in avtorji slovenske moderne.

 

Literarna zvrst

Avtorji

Naslovi vsaj dveh lit. del

lirika

 

 

 

 

 

Cankar

 

 

 

 

 

Pohujšanje v dolini šentflorjanski

 

10. Dopolni:

 

 

Slovenska moderna zaznamuje obdobje v slovenski književnosti od do . Navedi primer serenade iz obdobja slovenske moderne: ; poimenuj njenega avtorja: . V pesmi Na trgu izstopa blagoglasje ali . Snov v pesmi je , slog pa izrazito . Poimenovani slog pa najdemo tudi pri Josipu Murnu Aleksandrovu in v njegovi pesmi z naslovom . Značilno za tovrstni slog je, da pesnik upodobi predmetnost, ki jo predstavi v , v to pa vključi tudi , , , ,

 

 

11. Preberi odlomek, nato dopolni.

 

/…/

JERMAN: Če je res, kar slutim, bi rajši, da ni res.

ŽUPNIK: Razglasili so me za krvoločnika in okrutneža, ki pohodi, kar mu je na poti in se ne meni za jok trpečih. Mnogokdaj nimam, da bi dal beraču, ki me sreča na cesti. Toliko jih je, ki jedo moj kruh, da ga sebi skopo režem. Povedal pa sem vam to reč zategadelj, da vam povem še nadalje: nikomur, ki je moj kruh, ne gledam na usta, če se je prekrižal, preden je ugriznil; ne vprašam ga za grehe, ne gonim ga v cerkev. Ali eno je potrebno in je ukaz. Da pokaže name, kadar ga vprašajo, kdo mu je gospodar.

JERMAN: Očitno je tedaj: hlapčuj, pa boš napojen in nasičen in postelja ti bo postlana!

ŽUPNIK: Mnogo je gospodarjev, ki niso mojih misli. Tam nekje v hribih – na Goličavi, se mi zdi – tam je župnik, ki gleda ob blagoslovu izpod monštrance, če je učitelj pokleknil; in durce tabernaklja so mu ogledalo, da vidi, če se je ob darovanju pokrižal.

JERMAN: Počastili ste me, da ste prišli v to mojo siromašno izbo; ali rad bi vedel, čemu te zgodbe. /…/

 

 

Hlapci so nastali v obdobju Cankarjevega ustvarjanja. Tema odlomka je med in , ki predstavlja . Osrednja oseba drame je , ki je tudi tragična oseba, saj doživi . Hlapci tragedija.

 

 

12.  Dopolni:

 

 

Duma je sestavljena iz dveh delov in . Njen avtor je , nastala pa je v obdobju . Prvi del Dume sestavljata in glas; prvi predstavlja , drugi pa . V drugem delu pesnitve pesnik v ospredje postavi na kmečko idilo in ter preide v resnično , v kateri predstavi , gospodarsko zaostalost v domovini … Sledi še del pesnitve, ki zajema zadnjih kitic. V tem delu pesnik niza sama – edini odgovor se pojavi v metafori , ki predstavlja pesnikovo , v njej pa simbolizira .

 

 

13. Preberi dani odlomek, zatem dopolni zahtevane naloge.

 

/…/ »Ne prepevajte nikoli, razen v cerkvi, in še tam ne preveč naglas, ker bi Zapoljci rekli, da ste bahač. Ne prepevajte v krčmi, ker poreko, da ste pijanec; ne v društvu, ker poreko, da ščujete ljudstvo; tudi ne v svoji izbi, ker poreko, da ste norec. Ne zahajajte preveč v družbo; rekli bi, da ste veseljak in lahkomiselnež; tudi se je preveč ne ogibajte; rekli bi, da ste potuhnjenec.  – Ali imate kakšno politično prepričanje?«

»Imam ga!«

»Skrijte ga v najbolj skriti kos svojega srca! – Zakaj laž je greh samo takrat, kadar nič ne koristi. Če vam je izbirati med lažjo in resnico in vas nobeno nič ne stane, odločite se za resnico, zakaj toliko laže se boste ob potrebi zlagali. /…/«

 

 

Avtor danega odlomka je , naslov dela, v katerem najdemo dani odlomek, je , povest pa je nastala obdobju . Tema odlomka je , pripovedovalec celotne povesti pa je in . Dogajanje v povesti je postavljeno v tri kraje, to so: , in . Tako kot je tridimenzionalno dogajanje, je takšen tudi razvoj Kačurjeve osebnosti: na začetku je , zatem doživi , na koncu se sreča z novo .

 

 

Menu

(foto: Saško Glavica)

"Na svetu je sedem milijard resnic. Med njimi ostaja edina in večna resnica - laž."

(Rudi Kerševan)

noga