Slovenščina > 4. letnik Prijava

info

 

 

Tomo Virk ja za ta Blatnikov roman zapisal, da gre za »reprezentativni roman slovenskega postmodenizema«. Poglejmo zakaj.

 

nalogaNa podlagi kratkega povzetka Plamenic in solz razmisli, koliko se da na podlagi povedane vsebine sklepati o tem, da roman ustreza postmodernistični zahtevi po fabulaciji (način pisanja, pri katerem je edini namen napisati zgodbo, ki nima nobene zunajzgodbene poante; torej v njem ni niti neposredne resničnosti niti ne kake veljavne resnice). Pri utemeljevanju fabulacije lahko izhajaš tudi iz prebranega odlomka.

 

Druga pomembna prepoznavna lastnost postmodernizma je medbesedilnost. V širšem smislu ta pojem zajema žanrski sinkretizem, v ožjem pa citatnost (citat je lahko z opozorilom ali brez njega vključen v besedilo). Več o medbesedilnosti glej v PP-predstavitvi postmodernizma:

 

ppt

 

O medbesedilnosti je avtor sam dejal (intervju Literatura): »Plamenice in solze sem naredil, to je Marcel Štefančič jr. dobro pogruntal, iz korespondence s Spielbergovim Indiano Jonesom, le da sem ga spremenil v en arhetip antijunaka. Vrsto referenc pa tudi neposredno navajam, včasih v obliki malce zakamufliranih posvetil.«

 

Hkrati pa svojevrsten pogled na medbesedilnost izraža tudi tale citat iz omenjenega intervjuja:

»Kaže, da mojih pripomb, kako bo prej ali slej treba Plamenice brati nemedtekstualno, naivno, če hočeš, profesionalni bralci še zmeraj ne jemljejo resno.«

 

Res je, da pride medbesedilnost veliko bolj do izraza, ko preberemo roman v celoti. Blatnik se namreč, kot si lahko preberemo tudi v Branjih 4 na str. 322, navezuje tako na svetovno (Franz Kafka, Jorge J. Borges, Gabriel G. Marquez, brata Strugacki) kot na slovensko literaturo (Ivan Cankar, Andrej Blatnik).

Na podlagi odlomka pa lahko v kontekstu medbesedilnsti razmišljamo o naslednjem:

 

 

Že naslov Zlata krogla je citat. S pomočjo internetnih virov ugotovi od kod.

 

Iz katerega Orwellovega romana je vzeto ime O'Brien? Kakšno vlogo ima lik s tem imenom v Orwellovem romanu? Primerjaj z odlomkom.

 

Kakšno vlogo je v življenjski zgodbi Franza Kafke odigral Max Brod? Kakšno vlogo pa ima v danem odlomku?

 

Označi Konstantina in razmisli o parafraziranih izjavah Janka Kosa in Dušana Pirjevca: Dušan Pirjevec izhaja iz dejstva, da junak romana izraža resnico nacionalnega subjekta. Ker Slovenci nismo imeli svoje nacionalne države, v kateri bi se udejanjili kot subjekt, smo po njej hrepeneli; zato smo narod hrepenenjcev in sanjačev; zato je junak tipičnega slovenskega romana vedno nemočen, zatiran, zafrustriran in hkrati hrepeneč: je izrazito hrepenenjski subjekt, ki mora biti neaktiven, torej pasiven, trpen. Janko Kos: Junak takega roman je nosilec lepe duše, razočarane nad svetom in zato umaknjene v pasivno držo svoje zasebnosti.

 

Odlomek se zaključi z »Brief Summary« in Vprašanji za utrjevanje snovi. Katero vrsto besedil avtor s tem imitira?

Tretja pomembna lastnost postmodernističnega romana je metafikcija. Prepoznamo jo po metafikcijskih komentarjih (avtor piše o tem, kar pravkar počne in v neskončni zanki nenehno komentira svoje početje) in dvomu v absolutno resnico. Literarna izmišljija je toliko realna in resnična kot »realen« zgodovinski dogodek ali dogodek iz našega življenja. Več o tem glej v PPT-predstavitvi o postmodernizmu.

 

 

Kje v odlomku prepoznaš metafikcijo?

"Samo sorodna bolečina nam izvabi solze in vsakdo pravzaprav joče zaradi sebe. (Heinrich Heine)