Del besedila lahko naredimo aktivnega. To pomeni, da se bo uporabniku, če bo kliknil nanj, odprla neka druga datoteka ali pa drug del istega dokumenta. Ta druga datoteka je lahko spletna stran, slika, različne vrste dokumentov (DOC, XLS, PDF, PS, ZIP ...) ali pa celo program, ki ga lahko poženemo na strežniku. Aktivno besedilo je običajno modro obarvano in podčrtano, ko pa povezavo obiščemo, se obarva vijolično (te oblikovne lastnosti lahko spremenimo s stili). Besedilo naredimo aktivno z uporabo elementa <a> . Z lastnostjo href mu določimo ime ciljne datoteke, ki naj se odpre, ko uporabnik klikne na povezavo.
Primeri najdete tukaj.
Skličemo se lahko tudi na določen element na neki spletni strani. Ta element seveda najprej primerno označimo. To storimo tako, da mu predpišemo lastnost id (lahko jo predpišemo kateremu koli elementu), katere vrednost je poljubno ime, ki si ga izmislimo, ali pa ciljno točko določimo s poimenovanim elementom <a> (določimo mu lastnost name).
Primeri:
<h1 id="naslov">Naslov</h1>
<a name="oznaka"></a>
Na pravilno označen element ali poimenovano točko se potem skličemo tako, da naslovu spletne strani na koncu dodamo znak # in oznako elementa oziroma ime ciljne točke. Kadar je ciljni element na isti spletni strani kot aktivna povezava, lahko ime ciljne strani izpustimo.
Primeri:
<a href="#naslov">Naslov</a>
<a href="test.html#oznaka">Oznaka</a>
Če dokument HTML vsebuje veliko hiperteksta je potrebno dodati oznake znotraj dokumenta. Če uporabnik klikne na povezavo na oznako, ki je npr. Petdeset odstavkov naprej, mu ne bo potrebno izgubljati časa s pomikom drsnika za nekaj zaslonov naprej.
Odsvetujemo vam uporabo predolgih dokumentov, raje jih razbijte na več podstrani.
Pogosto naletimo tudi na povezave, ki nam ob kliku nanje odprejo poštni program z že odprtim oknom za pošiljanje novega sporočila, kjer so nekatera polja (from, to, subject) že izpolnjena. Tako povezavo naredimo takole:
Primer najdete tukaj.
Elementu <a> lahko predpišemo tudi lastnost target. Z njo določimo, v katerem oknu ali okvirju naj se odpre nova stran. Vrednost te lastnosti je poljubno ime. Če okno ali okvir s tem imenom obstaja, se bo nova stran prikazala v njem, sicer pa v novem oknu. Kadar lastnosti target damo vrednost _blank, se bo nova stran vedno prikazala v novem oknu. Slabost prikazovanja strani v poimenovanem oknu je, da se, kadar okno s tem imenom že obstaja in je skrito v ozadju, včasih ne postavi na površje pred druga okna.
Primer najdete tukaj.
Primer najdete tukaj.