Slovenščina > 3. letnik Prijava
Pesem je napisana kot vizija: pesnik vidi v prihodnost, kako se bo zahodna Evropa kot tipična predstavnica pridobitniške družbe utopila, kako bo utonila v mlakah krvi.
Omenja pokvarjenega človeka – tisočkrat mrtev človek – kar pomeni, da so ljudje zaradi svoje sebičnosti, brezčutnosti in pogoltnosti, zaradi koristoljubja izgubili vse človeške lastnosti, niso humani, njihova človeškost je umrla, bila izdana že tisočkrat.

 

Pesnik se igra z nasprotji in barvami, s tem pa vzbuja neprijetno občutenje nereda, kaosa, deformirane civilizacije, ki mora umreti, da bi naredila prostor boljši. Zelo opazno je igranje z barvami: posebej izstopa zlata, ki ima v različnih besednih zvezah različen pomen: enkrat poudarja bogastvo, drugič lakomnost, nazadnje pa pomirjenje in spravo. Zanimivo je igranje z besednimi zvezami: pekoči žarki, pričakujemo pa prijetno toploto; morje je žgoče in rdeče, seveda zaradi krvi, pričakujemo pa modrega in hladnega …

 

Razlomljenost in razbitost s kriki in vzkliki, stopnjevanji in ponavljanji odraža skrajno čustveno dojemanje tega propada, pretirano grozljivega, ki pa se konča s pozitivnim sporočilom: umreti mora vse nemoralno, da lahko zraste nov, boljši človek.
Pesem sestavljajo neenakomerno dolge kitice in verzi, posebno zanimiva pa so ločila:  zlasti izstopajo pomišljaji, ki poudarjajo sporočilo pesmi. S tremi pikicami izraža zamolk, vprašalne povedi pa so samo retorične, saj je odgovor na dlani. S to pesmijo je izražena kritika pridobitniško in brezsrčno naravnane družbe.

nalogaPoišči med ponujenimi razlagami pesmice pravilne.

PNtrditev
Sporoča, da mora krivični človek umreti, da bi naredil prostor novemu, boljšemu človeštvu.
V njej so pogosti vzkliki, a ni pretirano grozljiva.
Pesmica je napisana kot vizija smrti Zahodne Evrope.
Vse je ekstaza, ekstaza smrti je krik, ki je zaradi stopnjevanja razbolelosti večkrat ponovljen.
Sestavljena je iz osmih verzov.
Pesem je izraz bolečega doživljanja pridobitniške brezsrčne družbe.

Komaj rojen, že goriš

v ognju večera ...

(Srečko Kosovel)