Pred seboj imaš nekaj citatov iz drame Za narodov blagor. Natančno jih preberi in označi osebe, ki jih govorijo; oznake skušaj tudi utemeljiti (koliko so oznake na podlagi replik veljavne za celotno dramo, preveriš lahko tako, da prebereš celo dramo; dostopna je tudi na http://sl.wikisource.org/wiki/Za_narodov_blagor ):
2. GORNIK: /…/ Toda, oprostite, nekaj je kljub temu zad … za temi stvarmi, takorekoč … za narodovim blagrom. Kakó bi se mogli drugače ljudje zanimati … za narodov blagor … in čemu se potemtakem prepirajo? … (Zelo zamišljeno.): Hm, nekaj mora biti zad – za narodovim blagrom.
Racionalen, saj skuša razumeti, kaj se dogaja; prodoren opazovalec, saj prepozna, da ima opravka z videzom in resnico…
3. ŠČUKA: /…/ Vstane, razburjen. V vsakem človeku je nekaj človeka, resnično! In kadar se ta človek vzbudi - ! To boste gledali. Kadar se vzbudi v hlapcih gospod, v sužnjih kralj! Dragi moj, kadar ne bo več »naroda«; kadar bodo samó ljudjé, samí svoji, predrzni in ponosni … kralji v cunjah! Takrat ne bo več tega naroda, ki capljá na različnih uzdah, ki je na prodaj za groš, za uslužen smehljaj!... –
Goreč zagovornik svoje resnice, kar dokazuje mnogo vzkličnih povedi; na podlagi slednjih bi lahko ugibali o vzkipljivosti; verjetno iskren, saj če v nekaj verjameš, tisto tudi goreče zagovarjaš…
4. Koliko se da na podlagi danih replik in naslova sklepati o temeljnem konfliktu drame?
Očitno bo šlo za težavo, kdo v resnici dela za narodov blagor, kdo pa bolj kot za narodov blagor skrbi le za svojega.